top of page
  • -

Kodėl svarbu laiku protezuoti dantis?

Gyvename puikiu laiku, kai dantų protezavimo technologijos taip patobulėjusios, jog ši procedūra gali būti atliekama greitai ir neskausmingai. Visgi labai svarbu ją atlikti laiku. Kviečiame šią procedūrą pažinti kur kas geriau – savo patirtimi dalijasi „Denticijos | Danvitės“ gydytojas odontologas Lukas Mingaila. 


Pavėlavus galite prarasti dantį 


Labai dažnai pacientai nori kuo labiau nutolinti danties protezavimą, manydami, kad didelė plomba, užimanti didžiąją dalį danties, tarnaus identiškai kaip ir keraminė restauracija: „Derėtų atkreipti dėmesį, kad tokia restauracija ne tik saugo dantį nuo skilimo, tačiau ir tiksliai atkuria natūralią jo anatominę formą ir pagrindinę danties funkciją – kramtymą. Delsimas protezuoti dantį gali privesti prie komplikacijų, dėl kurių gali prireikti jį pašalinti“, – pabrėžia gydytojas. 


Jis taip pat pastebi, kad yra pacientų, kurie protezavimo ant nuosavo danties nesirenka tol, kol dar nėra įvykusių rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, danties lūžio. Ir nors dažnu atveju pacientai delsia tą atlikti dėl finansinių priežasčių, gydytojas primena, kad pašalinus dantį ir jo atkūrimui pritaikius implantaciją bei vainikėlį, kaina gali būti net apie tris kartus didesnė. 


Ar protezavimas reikalingas tik vyresniems?


„Absoliuti dauguma odontologinių procedūrų, kurios yra atliekamos vaikams ir suaugusiems, yra reikalingos dėl netinkamos burnos higienos ir nevisavertės mitybos. Jei dantims prireikia protezavimo, tai ženklas, kad kažkas iki tol buvo daroma ne taip, ir tai susiję ne su amžiumi, o danties pažeidimo laipsniu“, – sako Lukas ir priduria: „Jeigu dantis yra stipriai pažeistas ir per silpnas atlaikyti krūvį, tada nesvarbu, ar pacientas suaugęs, ar paauglys, jį, deja, reikia protezuoti“. 


Pagrindiniai protezavimo metodai – du: kurį rinktis man?


Dantų protezavimas gali būti atliekamas dviem pagrindiniais būdais. Gydytojas Lukas kviečia su jais susipažinti geriau: „Pirmasis atvejis – kai jis atliekamas ant nuosavų dantų. Gaminami užklotai, vainikėliai, daliniai vainikėliai, laminatės, kurie pagaminti iš keramikos ir yra klijuojami prie nuosavų dantų. 


Antrasis atvejis – kai nuosavo danties nebėra. Tada gali būti atliekama dantų implantacija. Tokia restauracija tarnauja ilgai ir yra arti to, koks yra natūralus dantis.“


Anot Luko, alternatyva implantams yra išimami dantų protezai: „Jų patogumas, ilgaamžiškumas, kramtymo efektyvumas, deja, gerokai nusileidžia implantams. Taip pat gali būti gaminami ir tiltiniai protezai ant nuosavų dantų, kai atkuriamas tarp jų esantis dantis, tačiau tik ypač retais atvejais tai būna pats geriausias sprendimas.“


Dažnai girdima dantų gydymo metodika – visi dantys ant 4 ar 6 implantų. Kuo ji ypatinga? 


Viename ar abiejuose žandikauliuose praradus visus dantis arba kai likę dantys turi būti pašalinti, pacientui gali būti pasiūlytas vadinamasis „visi dantys ant 4 implantų” protezas. Tuomet įsriegus 4 arba 6 implantus (į vieną žandikaulį) ant jų gaminamas prisukamas protezas: „Didelis šio metodo privalumas – protezo nereikia išiminėti kaip, pavyzdžiui, plokštelių“  – komentuoja „Denticijos | Danvitės“ gydytojas.


Jis atkreipia pacientų, svarstančių, ar nebūtų lengviau ištraukti visus dantis ir pasigaminti protezą ant keturių implantų, dėmesį: „Jei dantys yra tvirti, jų tikrai nereikia šalinti, nes savas dantis visada bus geriau nei dirbtinis“.


„Norėjau pigiau, bet išėjo, deja, kaip visada“


Gyd. Lukui yra tekę susidurti su atvejais, kai pacientai, bandę sutaupyti dantų protezavimui, vėliau patyrė nemažų nuostolių: „Yra ne vienas pacientas, susigundęs greitu ir palyginus pigiu dantų protezavimu, pavyzdžiui, Turkijoje. Po gydymo praėjus metams ar mažiau tokie pacientai jau kreipiasi į gydytojus Lietuvoje su tam tikrais nusiskundimais. Situacija visais atvejais panaši: protezuoti absoliučiai visi dantys, reikalinga tai ar ne, vainikėliai yra netikslūs, skauda dantis, dantenas, nepašalinta infekcija iš šaknų kanalų ir t.t. Tada pacientas ne tik praranda kelis tūkstančius eurų, tačiau kainuoja ir restauracijų nuėmimas bei naujų gamyba, o kur dar visas diskomfortas, skausmai, prarastas laikas ir padaryta žala dantims. 


Ir Turkijoje yra daug nuostabių gydytojų, tačiau labai abejoju, kad jie dirba pigiai. Puikiai suprantu pacientus, kurie skundžiasi aukštomis odontologinių paslaugų kainomis, bet jos aukštos ne be priežasties – daug kainuoja įranga ir medžiagos, klinikos išlaikymas, laboratorijos darbas. Turint omenyje, kad dantys bus reikalingi kiekvieną dieną, kaina neturėtų būti pagrindinis kriterijus. “


Be to, mūsų klinikoje galima be pabrangimo išsimokėti didesnę sumą arba pasinaudoti išsimokėjimo galimybe ilgesniam laikotarpiui. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kai kurie žmonės turi galimybę pasinaudoti „Teritorinių ligonių kasų“ kompensacija dantų protezavimui. Tereikia paskambinti į „Denticiją | Danvitę“ ir kolegės viską papasakos.


Protezavimas – atliktas. Ar turėčiau ką nors žinoti apie priežiūrą?


Atlikus dantų protezavimą, kaip ir įprastai rūpinantis dantimis, labai svarbi asmeninė kruopšti priežiūra bei reguliariai atliekama burnos higiena: „Kas pusmetį, atlikus profilaktinę apžiūrą, galima įvertinti, kaip pacientas prižiūri dantis, jei reikia, atlikti kontrolines rentgenologines nuotraukas, įvertinti implantus ir t.t. Visada rekomenduoju tikrintis profilaktiškai, nes taip galima užkirsti kelią galimoms komplikacijoms ir kokybiška restauracija galima džiaugtis kur kas ilgiau“, – dalijasi Lukas. 


Nors teisės aktai ir nenumato jokių kompensacijų už odontologines paslaugas, tačiau būtent mūsų „Denticijos | Danvitės“ klinikose dėl kliento visada stengiamasi nueiti papildomą žingsnį – teikiamos garantijos priklausomai nuo pasirinktos paslaugos. Tai svarbu žinoti kiekvienam svarstančiam, kurią kliniką rinktis.


コメント


bottom of page